Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie
Młodzieżowy Ośrodek
Wychowawczy
w Lubaczowie
projekt
EKOfestiwal „Razem dla Ziemi i Ludzi”
2020-10-02
W dniu 02.10.2020r. ośmiu uczniów naszej Placówki, pod opieką pani Doroty Wis, Joanny Probola oraz Joanny Otulak czynnie uczestniczyło w EKOfestiwalu pod hasłem „Razem dla Ziemi i Ludzi”.

Podczas tegorocznej akcji na Rynku w Lubaczowie, wzorem lat poprzednich, grupa wolontariuszy w składzie: Hubert Stępień, Dawid Brożyna, Ksawier Pastuszka, Konrad Paszkowski, Damian Kopuła, Sławomir Domański, Mateusz Szafrański, Krystian Ptak - uczniowie klasy I i II szkoły branżowej, wspierała przebieg i organizację wydarzenia. 
Zadaniem naszego zespołu była pomoc techniczna w sprawnym przeprowadzeniu festiwalu, którego organizatorami byli: Powiat Lubaczowski, oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie”. Uczniowie zatem aktywnie uczestniczyli 
w selektywnej zbiórce odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych i niebezpiecznych, które zebrane w odpowiedniej ilości były zamieniane na sadzonki drzew. W trakcie realizacji swojego zadania mieli okazję wykazać się umiejętnościami praktycznymi, takimi jak: ważenie i liczenie surowców wtórnych oraz przeliczanie ich na określoną liczbę drzewek. Dodatkowo musieli korzystać z własnej  pomysłowości organizacyjnej, sprawności fizycznej i oczywiście prezentować wysoką kulturę osobistą.
W trakcie wydarzenia wychowankowie, w małych podgrupach, mieli także okazję uczestnictwa w wybranych atrakcjach festiwalowych, w tym m.in. plenerowym laboratorium badawczym, prelekcjach z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej, geoedukacji, czy kampanii antyazbestowej, pokazie tradycyjnego bartnictwa oraz rzeźbienia w drewnie piłą mechaniczną. 
Tegoroczna akcja ekologiczna, choć bardzo ciekawa, zdecydowanie różniła się od poprzednich edycji. Odbywała się w szczególnie trudnych warunkach – okres pandemii wirusa SARS – Co – 2 oraz kapryśna jesienna pogoda z towarzyszącymi opadami deszczu. Niemniej jednak wychowankowie doskonale sobie poradzili w nowej roli pamiętając jednocześnie o przestrzeganiu wymogów sanitarnych związanych z procedurą zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID- 19. Mieli okazję zaprezentować nie tylko swoje zachowania proekologiczne i prospołeczne, ale przede wszystkim wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych. W podsumowaniu  stwierdzili, że było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie i forma sprawdzenia siebie.  

Dorota Wis, Joanna Probola,  Joanna Otulak

Galeria
Wiadomości
2021-02-11 Najnowsza wiadomość
Tłusty czwartek znany także jako zapusty czy karnawał, to ostatni czwartek przed Wielkim Postem.
Galeria
2021-01-27 Najnowsza galeria