mozaika

Zespół Placówek Im. Jana Pawła II
MŁODZIEŻOWY OŚRODEK
WYCHOWAWCZY W LUBACZOWIE

mazaika
dostępność
Akcja „Żonkile” | ogólny_prorgam.jpg

Akcja „Żonkile”


Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” organizowana jest przez POLIN od 2013 roku i ma na celu upamiętnienie powstania w warszawskim getcie.
Symbolem solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów są dziś właśnie żonkile związane ściśle z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania otrzymywał on właśnie te kwiaty od anonimowej osoby i sam potem składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Lubaczowie również pamiętamy o bohaterach z getta. Obchody rocznicy powstania rozpoczęły się u nas apelem, podczas którego dowiedzieliśmy się z czym wiąże się data 19 kwietnia, kim był Marek Edelman i dlaczego dziś przypinamy żonkile. Potem każdy zainteresowany mógł uczestniczyć w projekcji filmu „Muranów – dzielnica północna”, w którym nastolatka z Warszawy oprowadza widzów po Muranowie opowiadając o wydarzeniach sprzed 81 lat. Na koniec kto chciał mógł wykonać dla siebie papierowy żonkil i przykleić go do ubrania, bo – jak głosi hasło akcji – „Łączy nas pamięć”…


← Wróć do bloga