2024-11-08
Rozwijanie mocnych stron i umiejętności przydatnych na rynku pracy
Projekt „Kariera bez barier” to pilotażowe wdrożenie programu przygotowującego uczniów szkół podstawowych do wejścia na rynek pracy (w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami). Skupia się na budowaniu pozytywnych postaw wobec aktywności zawodowej oraz kształtowaniu kluczowych umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Projekt nadzoruje Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w Warszawie, a jest on realizowany w szkołach podstawowych od 1 września 2024 do 30 czerwca 2025 roku.
Cele programu:
● Wspieranie uczniów w rozwijaniu ich mocnych stron i przygotowanie do zdobycia pierwszej pracy.
● Zwiększenie kompetencji nauczycieli w zakresie doradztwa zawodowego.
● Rozwijanie współpracy z rodzicami i pracodawcami w przygotowaniu uczniów do wejścia na rynek pracy.
Działania w ramach projektu obejmują wsparcie nauczycieli, doradców zawodowych i innych szkolnych specjalistów w przygotowaniu uczniów do ich przyszłego wejścia na rynek pracy. Będą to m.in. szkolenia dla nauczycieli i doradców, stworzenie indywidualnego modelu wspierającego dla każdej szkoły, realizowane pod opieką nauczycieli projekty uczniowskie oraz inicjatywy prowadzone we współpracy z pracodawcami. Działania realizowane są przez wyłonionych w konkursie Operatorów Wsparcia szkół w porozumieniu z zespołem projektu „Kariera bez barier” IBE. W poszczególne zadania zaangażowane zostaną różne grupy, w tym nauczyciele, uczniowie, rodzice, pracodawcy oraz doradcy zawodowi. Wszystko po to, aby:
● budować wśród dzieci i młodzieży pozytywne postawy wobec aktywności zawodowej,
● kształtować konkretne umiejętności potrzebne na rynku pracy,
● ułatwić uczniom – zwłaszcza młodzieży z niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – wejście na rynek pracy.
Podstawę realizacji programu stanowi Metoda Bilansu Kompetencji (MBK) opracowana przez IBE na podstawie Modelu kompetencji i umiejętności uczniów dla tranzycji na rynek pracy:
Metoda Bilansu Kompetencji umożliwia rozpoznanie i uporządkowanie informacji na temat
wiedzy, umiejętności oraz kompetencji danej osoby zdobytych w różnym czasie i miejscu (np. na kursach, w szkole, w domu). Pomaga także określić cele związane z dalszą edukacją i przygotowaniem zawodowym odpowiadające indywidualnym predyspozycjom i zainteresowaniom. W efekcie pracy tą metodą powstaje portfolio zawierające listę kompetencji wraz z dowodami ich posiadania (np. próbkami pracy, autorskimi tekstami, grafikami, utworami muzycznymi, a także zdjęciami, filmami, otrzymanymi dyplomami, odznakami itp.). Pozwala to na przygotowanie planu dalszego rozwoju uczestniczki lub uczestnika projektu.
W trakcie realizacji projektu „Kariera bez barier” nauczyciele oraz doradcy zawodowi będą wspierać uczniów i uczennice w zbieraniu dowodów na posiadane kompetencje i umiejętności, korzystając z narzędzia Moje Portfolio. Jest to internetowa aplikacja umożliwiająca gromadzenie informacji o kwalifikacjach zdobytych zarówno w szkole, jak i poza nią.
„Kariera bez barier” to inicjatywa, która wspiera rozwój uczniów w sposób kompleksowy, angażując całą społeczność szkolną oraz otoczenie zewnętrzne. Dzięki temu projektowi szkoły zyskają nie tylko nowe narzędzia edukacyjne, ale także konkretne wsparcie w procesie przygotowania młodzieży do przyszłych wyzwań zawodowych.
Doświadczenia i wnioski zebrane podczas realizacji projektu zostaną ponadto wykorzystane do opracowania dla Ministerstwa Edukacji Narodowej rekomendowanego modelu wsparcia uczniów, w tym w szczególności uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami, w ich wejściu na rynek pracy.